Phalaenopsis lowii

Rchb.f. 1862
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aeridinae

 

Foto: © Libor Jankovsky. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Phalaenopsis lowii

Synonim: P. proboscidioides

Występowanie:

Borneo i pobliskie Moulmein, Birma (góry Tenasserim) w deltach rzek Gyne, Salween i Ataran, które są okresowo zalewane. P. lowii rośnie zwykle na nagich wapiennych skałach, gdzie dociera w pełni poranne słońce, ale popołudnia są cieniste. Rośnie także na gałązkach niewielkich krzewów, które są zakorzenione w skalnych szczelinach. Na takim ciepłym, wilgotnym obszarze rosną także begonie bulwiaste.  

Klimat:

Skrajne zanotowane temperatury to 40°C i 11°C.
Średnia wilgotność wynosi od 60% w zimie do ponad 90% przez całe lato.
Opady od 5 mm w grudniu-lutym do 1176 mm w lipcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 31,7/18,9°C w styczniu do 35,0/24,4°C w kwietniu.
Okres kwitnienia: Od września do października.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Krótki, bardzo mały, monopodialny epifit lub litofit (storczyk naskalny). 

Pseudobulwy:

Brak.

Liście:

Roślina ma zwykle 1-5 liści. Liście mają 5-10 cm długości, są lancetowate lub owalne, jaskrawo zielone z purpurowymi plamkami na spodniej stronie. 

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 25-38 cm długości. Roślina wydaje 1 lub więcej wyprostowanych lub zwisających pędów kwiatowych z rzadko rozmieszczonymi kwiatami. Pędy te są purpurowo-zielone i zwykle pojedyncze, choć czasami mogą się rozgałęziać. Jeżeli roślina nie traci liści, to kwiatostan jest silniejszy i bardziej wyprostowany. 

Kwiaty:

4-5, choć zdrowe, dorosłe rośliny mogą rozwinąć do 20 kwiatów. Kwiaty mają 4-5 cm średnicy. Są okazałe, o kształcie gwiazdy i o delikatnej teksturze. Płatki okółka zewnętrznego i szerokie płatki okółka wewnętrznego są białe z zabarwieniem od różowego do purpurowego przy podstawie. Warżka jest głęboko purpurowa i ma żółte plamki.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 28-32°C, nocy 24°C, co daje niewielką różnicę dobową 4-7°C. P. lowii toleruje ciepło, z najwyższymi temperaturami często odpowiadającymi najniższym poziomom wilgotności.  

Światło:

10000-15000 luksów.

Podlewanie:

Latem roślinom należy zapewnić wystarczający poziom wilgotności. W siedlisku naturalnym w okresie 5-ciomiesięcznej pory deszczowej P. lowii otrzymuje wodę bez przerwy. Szczególnie ważny jest ruch powietrza i doskonały drenaż. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu zaleca się stosowanie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. 

Podłoże:

12-16 mm kawałki kory jodłowej lub sosnowej. Przesadzanie najlepiej wykonywać wiosną, gdy włókniste korzenie zaczynają aktywnie rosnąć.  

Wilgotność powietrza:

80% lub więcej w okresie aktywnego wzrostu.

Okres spoczynku:

Średnie temperatury dnia zimą to 31-35°C, a średnie nocy 19-23°C, z amplitudą dobową 10-13°C. Duży zakres różnicy dobowej wynika zarówno z cieplejszych dni jak i z chłodniejszych nocy. W siedlisku naturalnym występuje 3-4 miesięczny okres chłodnego, suchego spoczynku z okresowymi niewielkimi opadami, natomiast hodowcy podają, że z reguły wystarcza jeden miesiąc spoczynku. W okresie spoczynku wilgotność należy obniżyć do 60-65%, podlewanie ograniczyć do okazjonalnych zamgławiań, zaprzestać nawożenia i zwiększyć poziom światła.  Ten gatunek nie będzie rósł w Singapurze, gdzie wahania temperatury są niewielkie. Choć może przetrwać długi, suchy spoczynek, to w takich warunkach liście mogą opadać, co nie jest rzeczą pożądaną w uprawie. Rośliny są w lepszej kondycji i łatwiej zakwitają, gdy liście pozostają na roślinie.