Phalaenopsis lowii
Synonim: P. proboscidioides
Występowanie:
Borneo i pobliskie Moulmein, Birma (góry Tenasserim) w deltach rzek Gyne, Salween i Ataran, które są okresowo zalewane. P. lowii rośnie zwykle na nagich wapiennych skałach, gdzie dociera w pełni poranne słońce, ale popołudnia są cieniste. Rośnie także na gałązkach niewielkich krzewów, które są zakorzenione w skalnych szczelinach. Na takim ciepłym, wilgotnym obszarze rosną także begonie bulwiaste.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 40°C i 11°C. Średnia wilgotność wynosi od 60% w zimie do ponad 90% przez całe lato. Opady od 5 mm w grudniu-lutym do 1176 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 31,7/18,9°C w styczniu do 35,0/24,4°C w kwietniu. Okres kwitnienia: Od września do października.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Krótki, bardzo mały, monopodialny epifit lub litofit (storczyk naskalny).
Pseudobulwy:
Brak.
Liście:
Roślina ma zwykle 1-5 liści. Liście mają 5-10 cm długości, są lancetowate lub owalne, jaskrawo zielone z purpurowymi plamkami na spodniej stronie.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 25-38 cm długości. Roślina wydaje 1 lub więcej wyprostowanych lub zwisających pędów kwiatowych z rzadko rozmieszczonymi kwiatami. Pędy te są purpurowo-zielone i zwykle pojedyncze, choć czasami mogą się rozgałęziać. Jeżeli roślina nie traci liści, to kwiatostan jest silniejszy i bardziej wyprostowany.
Kwiaty:
4-5, choć zdrowe, dorosłe rośliny mogą rozwinąć do 20 kwiatów. Kwiaty mają 4-5 cm średnicy. Są okazałe, o kształcie gwiazdy i o delikatnej teksturze. Płatki okółka zewnętrznego i szerokie płatki okółka wewnętrznego są białe z zabarwieniem od różowego do purpurowego przy podstawie. Warżka jest głęboko purpurowa i ma żółte plamki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |